• thumbnail1
  • thumbnail1
  • thumbnail1
  • thumbnail1
  • thumbnail1
  • thumbnail1

Michael Ende: Děvčátko Momo a ukradený čas

Rozprávkový román  

Nie vždy je ušetrený čas tým najlepším časom.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

Obyvateľov talianskeho mestečka prekvapí, keď sa jedného dňa objaví neznáme dievčatko - zvláštne oblečené, bez rodičov a tvrdí, že má 102 rokov. Momo. Domáci jej spoločne pomôžu zabývať sa v starom amfiteátri. Vidíme, ako jednoduchí obyvatelia využívajú na pomoc svoje schopnosti – murár postaví pec, stolár vyrobí stôl a stoličky, ženy prinesú posteľ a deti jedlo. Momo sa stáva neoddeliteľnou súčasťou života v meste. Deti sa k nej chodia hrávať a medzi dospelými sa ako odpoveď na každé trápenie udomácni fráza „Choď k Momo“. Dievčatko má totiž jedinečnú schopnosť počúvať. Nielen počuť, ale skutočne a so záujmom načúvať.

V meste sa objavujú záhadní siví muži a veci sa začnú meniť. Dospelí za Momo chodia čoraz menej. Nemajú čas na rozhovor, nemajú čas na deti, nemajú čas na nič... Momo s pomocou svojich najlepších priateľov Beppa a Gigiho zorganizuje ostatné deti a spolu podniknú pochod mestom. Siví muži zatiaľ medzi dospelými šíria strach. Stačia im na to jednoduché výpočty – ukazujú ľuďom, koľko času už minuli na „hlúposti“ ako spánok, jedlo, kino, prechádzky alebo spoločný čas s rodinou a priateľmi. Dospelí prepadajú panike a snažia sa časom šetriť. Fígeľ sivých mužov je však v tom, že vďaka času, ktorý ľudia ušetria, sú siví muži nažive. Ušetrený čas tak pre ľudí v skutočnosti neexistuje. Vďaka príbehu vidíme, že ľudia, ktorí sa ženú za ušetreným časom a myslia len na prácu, sú vlastne tými najmenej šťastnými. Siví muži môžu na malého čitateľa pôsobiť až desivo, a to práve pre ich absenciu emócií a chladnokrvnosť. O to viac sa však deti môžu identifikovať s Momo a ostatnými malými hrdinami v boji so sivými mužmi.

Momo je síce malá, no nie hlúpa. Sivým mužom sa nedarí kúpiť si ju, či umlčať ani najmodernejšími hračkami. Jej najväčšia sila je v jej osobnosti – rozvahe, trpezlivosti a vnímavosti k svetu ostatných. Michael Ende však nezabudol na to, že aj Momo je stále len dieťa. Niekedy sa vie krásne zasnívať či žasnúť a v krízovej hodinke, ktorú má na záchranu sveta, na chvíľu podľahne aj panike.

Príbeh Michaela Endeho je na prvý pohľad rozprávkou, no autor nám ňou súčasne nastavuje zrkadlo. Je aj v nás ukryté dievčatko Momo? Vieme sa dostatočne brániť šedým mužom? V príbehu sa ukrýva mnoho múdra a ľudskosti.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (empatia a súcit, chudoba, sociálne rozdiely, láska, riešenie konfliktov, osamelosť, pomoc druhým, povolania, záľuby, priateľstvo, rodina)

Fantázia (čas)

Inšpirácia do školy

Etická výchova

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Napriek svojmu veku je príbeh so svojou hlavnou myšlienkou stále, priam čoraz viac aktuálny, týka sa nás všetkých. Obyčajní ľudia žijú svoj obyčajný život – chodia do práce, no okrem toho sa stretávajú s priateľmi, starajú sa o rodinu, chodia do kina, veselia sa a spievajú. Siví muži však upriamili ich pozornosť na to, čo nemajú. Ak budú viac pracovať, svoj čas strávia zmysluplnejšie, získajú viac peňazí a aj lepší spoločenský status. V príbehu však vidíme, že sa deje pravý opak. Ľudia sa navzájom odcudzili a vôbec sa necítia šťastnejší. Situáciu zachraňujú deti. Kniha môže byť dobrým podnetom pre spoločné rozhovor o tom, ako trávime čas – kedy ho považujeme za užitočný, kedy nie. Na koho alebo na čo je podľa nás potrebné si čas nájsť a či existuje niečo ako zabitý čas.

Momo, hoci mimoriadne dievča, je stále obyčajným dieťaťom. Rada sa baví a hrá s ostatnými deťmi. Keď sa jej siví muži snažia zbaviť a ponúkajú jej najmodernejšie hračky, Momo odmieta. Má rada svojich priateľov. S nimi sa vie porozprávať, zahrať a zažívať neopakovateľné dobrodružstvá.

Emocionálny rozvoj

Momo nás učí, že superschoposti nemusia pochádzať iba zo sveta fantastických hrdinov. Niečo tak obyčajné ako umenie počúvať je naozaj vzácne. Tajomstvo jej úspechu nie je v nesmiernej múdrosti, vo výborných radách, ktoré rozdáva alebo v sporoch, ktoré dokáže spravodlivo rozsúdiť. Momo dokáže načúvať druhým tak ako nikto iný. Často pritom nemusí ani hovoriť. Nerozlišuje pritom, či ide o deti alebo dospelých. Aj Beppo, jednoduchý starý muž, ktorého mnohí považujú za čudáka, si Momo veľmi obľúbi. Momo si ho váži a má ho rada. Beppo, ktorý málokedy niečo povie, pri Momo nachádza tie správne slová. Beppo je veľmi vnímavý a ukazuje nám, že každá práca má svoju hodnotu. Sám zametá ulice, robí to rád a poriadne. Inšpiruje (nielen) Momo svojím presvedčením o tom, ako sa dá zvládnuť „dlhá cesta“, ktorú pred sebou máme. Druhým dobrým priateľom Momo je mládenec Gigi. Má skvelú fantáziu pri vymýšľaní príbehov a je rád stredobodom pozornosti. Siví muži to zneužijú a vďaka nim sa Gigimu dostáva slávy, po ktorej toľko túžil. Tak ako mnohí, aj on zisťuje, že v skutočnosti nie je šťastnejší. Postavy Beppa a Gigiho sú celkom odlišné (Beppo je rozvážny, tichý, dôsledný a Gigi naopak utáraný, dobrodružný a ľahkovážny), no napriek tomu ich spája Momo, ktorá ich oboch akceptuje a má rada ako dobrých priateľov.

Dozvieme sa viac o...

Kniha podnecuje k mnohým úvahám o čase a živote. Momo sa dostáva k pánovi Hórovi, tam, kde vzniká čas ľudí. Kto je vlastne pán Hóra, ktorý spravuje čas? Čo je čas? Rodí sa? Existuje? Zomiera? Kto je zodpovedný za to, ako nakladáme s našim časom? Príbeh nastoľuje otázky, no nedáva jednoznačné odpovede. Siví muži existujú len vďaka času, ktorý ľudia „ušetrili“. Sú siví muži skutočným dôvodom, že ľudia prestávajú žiť svoj život? V príbehu sú siví muži negatívnymi postavami. Avšak pri rozhovore sivého muža s Momo sa s ním začnú diať zvláštne veci a zisťujeme, že je v ňom možno ukrytý aj kúsok ľudskosti. V závere dochádza k obratu posledného sivého muža, ktorý predtým, než zmizne, uznáva: „Je to tak dobre... je dobre, že už je po všetkom.“

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Zaujímavé aj pre dospelého

Kniha jednoznačne nie je určená len pre detského čitateľa. V príbehu nájdeme mnoho krásnych, hlbokých myšlienok a zamyslení, ktoré vie dospelý čitateľ aplikovať aj na svoj život. Samotná hlavná myšlienka o tom, ako trávime svoj čas a čo je v živote podstatné, je aktuálnejšia pre svet dospievajúcich, či dospelých.

Porozprávajte sa s deťmi

Ako sa Ti pozdáva dievčatko Momo? Ako ju vnímaš? Je podľa Teba jednoduché počúvať druhých? Čo je pri počúvaní dôležité? Ako dobre vieš počúvať ty? Kedy sa Ti nedarí počúvať druhého? Máš vo svojom okolí niekoho, kto je ako dievčatko Momo?

Čo si myslíš o sivých mužoch? Prečo ľudia pristúpili na ich ponuku a začali šetriť čas? Ako sa ich život zmenil? Myslíš, že siví muži existujú aj v našom svete? Ako sa ich existencia prejavuje?

Ako najradšej tráviš čas? Si s tým spokojný? Je niečo, čo by si rád zmenil/ zmenila? S kým strávený čas je pre teba vzácny? Myslíš si, že dospelí trávia čas správne? Odporučil by si im niečo?

Špeciálny výber

klapka
Sfilmované

Príbeh bol sfilmovaný v roku 1986 v réžii Johannesa Schaafa. Filmová verzia ostala verná knižnej predlohe a tvorcom sa podarilo zachytiť všetky dôležité momenty knihy. Už na pohľad je jasné, že film je staršieho dáta. Pokusy o filmové efekty spred viac než 20 rokov na nás môžu dnes pôsobiť smiešne. Film má však napriek tomu (alebo možno práve preto) svoje retro čaro. Dievčatko Momo v podaní mladej herečky Radost Bokel je uveriteľná a je možné, že jej hlboké tmavé oči a kučeravé vlasy sa vám už navždy naviažu k obrazu knižnej Momo. Siví muži s vyholenými hlavami a vodnatými očami skutočne šíria mráz a môžu na deti pôsobiť desivo. Rodičom sa zas nemusí páčiť neustále fajčenie cigár, avšak po prečítaní knihy už vieme, že v nich sú usušené kvety času, ktoré ich (paradoxne) držia pri živote.

Záhada na pátranie: Čo mali napísané deti na transparentoch počas pochodu? V akých rôznych jazykoch sú heslá napísané? Viete zistiť, čo znamenajú?

Film nájdete online na: https://www.youtube.com/watch?v=42bbPVd8D8Y

odporúča: Petra Mišáková

Podrobné údaje o knihe
  • Názov knihy: Děvčátko Momo a ukradený čas
  • Autor: Michael Ende
  • Žáner: Rozprávkový román
  • Vydavateľstvo: Albatros
  • Rok českého vydania: 2013
  • Jazyk: Český
  • Počet strán: 224
  • ISBN: 978-80-00-03086-9
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár
predel
Autorský príspevok bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.