Tereza Oľhová: Posledný permoník

Spoločenské romány, príbehy zo života detí, Mýty, báje, povesti  

Nový život v Kremnici zavedie Adama do dávneho baníckeho sveta.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

“Klizma zmizna barabizna!”

To, čo je na prvý pohľad len starý kamenný dom s pavučinami v pivnici, môže byť bránou do kľukatých päťstoročných cestičiek pod zemou. Len musíte poznať to správne zaklínadlo.

Tí, čo sa zdajú ako nudní starí rodičia, sa môžu stať sprievodcami svetom, ktorý má svoj dávny poriadok a čarovnú jedinečnosť. A čo je najdôležitejšie, nepriateľ sa môže stať priateľom.

Posledný Permoník je príbeh, v ktorom sa rozprávajú príbehy. Je dobré, ak zostanú medzi nami živé. Otvorte si túto krásne ilustrovanú knihu a vyberte sa s ňou do Kremnice.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (láska, pomoc druhým, prekonávanie predsudkov, priateľstvo, rodina)

Príroda (krajina, životné prostredie a ekológia)

Fantázia (fantastické bytosti, zázračno)

Veda a technika

Spoločnosť, história, umenie (mestá)

Inšpirácia do školy

Vlastiveda a geografia Slovenský jazyk

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Mama aj oco Adamovi tvrdia, že v Kremnici mu bude výborne. Ale on vidí len nudné mesto so zašlou slávou, babkine kakao so šupkou na vrchu a zatuchnutú pivnicu. V osamelej chvíli do jeho života vstúpi malinký Permoník. So skúseným Kremnickým sprievodcom sa Adamov život zmení. Mestečko vidí novými očami. Starý svet legiend sa stane fascinujúcou prítomnosťou. Starých rodičov, ako znalcov Kremnice, si viac začne užívať. A počiatočná osamelosť a nuda začnú ustupovať.

Emocionálny rozvoj

Príbeh o Adamovi má niekoľko vzťahových rovín. Adam sa s mamou presťahuje k starým rodičom, privyká si na nový domov, na pravidlá a postoje babky a dedka. Knihou sa tiež tiahne téma prvého zaľúbenia. Výraznú úlohu prvého kamaráta v novom meste zohráva drobný Permoník. Čo je však pre mňa z knihy najsilnejšie, je rovina kamarátstva medzi Adamom a Marcelom. Nezačali dobre. Dokonca skôr veľmi zle. Autorka však Marcela nenechá v statickej polohe ako negatívnu postavu. Marcel dostáva druhú šancu. A to aj od Adama. Pomôže mu Permoník a ďalšie fantastické živly Kremnice. Nakoniec je to však aj tak na Adamovi a Marcelovi, aby k sebe našli cestu. Priateľstvo je možné aj po nepriateľstve.

Dozvieme sa viac o...

“Choď po láfe!”

“Po čom?”

“Po chodníku naboku!” kričal Permoník.

Dialógy s Permoníkom sú plné baníckej hantýrky, ktorá je zmesou slovenčiny, nemčiny a maďarčiny. Štrapácia, cuel, lichtňa… Permoník všetky slová Adamovi prekladá priamo v rozhovore. Najprv hantýrkou, potom slovensky. Často aj s ďalšími synonymami. Je to veľmi pekná forma jazykového obohatenia.

Okrem jazyka učí Permoník Adama aj o tom, ako na krajinu pôsobí už tisíc rokov ľudská činnosť. Personifikovaná príroda berie na seba podobu Horského Ducha, Kovovlada a Permoníkov. Bránia sa búrkami aj vetrom, no ľudia ich oberajú o moc - vytínajú stromy, hulákajú v šachtách, ťažia viac, než potrebujú.

“Všetko len spustošíte a neberiete ohľad na nič a na nikoho.”

Posledný Permoník je ďalšou z dôležitých kníh, ktoré cibria v deťoch citlivosť voči prírode a zraniteľnosť nášho sveta.

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Zaujímavé aj pre dospelého

Ak máte radi Kremnicu, táto kniha Vás pohladí na duši. Príbeh Vás vezme priamo do cukrárne a kostola na námestí. K fontáne a do mincovne. Ku Piargskej šachte. Dokonca Vám aj vysvetlí, čo robí prasacia hlava v okne cestou na hrad. Permoník aj Adamov dedko sú znalci legiend.

Porozprávajte sa s deťmi

Adam sa musel presťahovať do iného mesta. Nemal tam kamarátov a najradšej by sa vrátil naspäť. Zažil/a si už aj Ty niekedy veľkú zmenu? Ako Ti vtedy bolo? Čo Ti pomohlo?

Mať Permoníka vo vrecku môže byť celkom fajn. Akého tvora by si najradšej mal/a stále so sebou?

Špeciálny výber

zakusok
Vizuálny zákusok

Eva Škandíková do svojej hravej ilustrácie ukryla množstvo vizuálnych detailov a vtipov. Použila príjemné zemité farby, čím umocňuje pocit, že nás kniha odniesla do hlbokých baníckych chodieb. Jej meno právom patrí k autorkinmu na obálke.

odporúča: Miriam Halamičková

Podrobné údaje o knihe
  • Názov knihy: Posledný permoník
  • Autor: Tereza Oľhová
  • Ilustrátor: Eva Škandíková
  • Literárny druh: Autorská rozprávka s prvkami legiend a povestí
  • Vydavateľstvo: BRAK
  • Rok vydania: 2020
  • Počet strán: 121
  • ISBN: 978-80-89921-40-9
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár