Články

V Úlete s knihou sme v spolupráci s priateľmi a známymi vytvorili výber kníh vhodných pre deti a tínedžerov, ktoré viac alebo menej približujú život ľudí z LGBTI+ menšiny. Výber je k dispozícii pre všetkých, ktorí majú záujem obohatiť svoje spoločné čitateľské zážitky s deťmi – prípadne čitateľské zážitky svojich dospievajúcich detí/žiakov, aj o príbehy ľudí z menšín.

31. 10. 2022 · Lucia Borovská

predel

Je presvedčená, že práca s knihami na vyučovaní uľahčuje deťom učenie. Za počiatočným nezáujmom u piatakov vidí najmä to, že nemajú skúsenosť s hlbšou prácou s knihami. Pre Úlet s knihou približuje, ako pracuje s beletriou na dejepise, ako motivuje deti, ktoré nerady čítajú a ako si vytvára, testuje a vylepšuje vlastné pracovné listy. Miroslava Trippé, učiteľka dejepisu zo Súkromnej základnej školy v Žiline.

10. 03. 2019 · Lucia Borovská

predel

Našu špeciálnu limitovanú edíciu 20 kusov Spätnoväzbovníka s láskou podarujeme tým z vás, ktorí učíte na základných školách a naberiete odvahu pozdieľať s nami vaše čitateľské objavy s deťmi.

23. 02. 2019 · Lucia Borovská

predel

Pre deti odporúča vyberať príbehy s obrázkami, ktoré sú otvorené mnohoznačným výkladom a môžu sa rozvinúť v detskej predstavivosti. Na školách si vie predstaviť viac času venovaného aktivitám, ktoré u detí rozvíjajú schopnosť analyzovať, interpretovať a hodnotiť výtvarné diela či rôzne javy vizuálnej kultúry. O knižnej ilustrácii a rozvoji vizuálnej gramotnosti u detí a tínedžerov s vysokoškolskou pedagogičkou, výskumníčkou a výtvarníčkou, Ivetou Gal Drzewieckou z Kabinetu výskumu detskej reči a kultúry na Prešovskej univerzite.

25. 09. 2018 · Lucia Borovská, Edita Szalayová

predel

Leto je čas na výdatný oddych a aktívnejší čas s deťmi, menšími aj tými puberťáckymi - tí to potrebujú rovnako (len nie nasilu), aj keď sa tvária... My sme sa s Úletom s knihou toto leto vďaka prizvaniu Viki Marcinovej z portálu www.citajmesispolu.sk pridali ku kampani Prečítané leto. Máme z toho radosť a radi prispejeme malou inšpiráciou, ako si spríjemniť spoločný čas a podporiť v starších deckách záujem o čítanie, aj keď náhodou čítaniu neholdujú.

01. 07. 2018 · Lucia Borovská

predel

Už o týždeň, 5. a 6. septembra, budete môcť načerpať inšpirácie od slovenských aj zahraničných odborníkov, ktorí sa venujú detským knihám a podpore čítania u detí. Príďte na tandem konferencií Nakukni poza obrázok, čo vidíš? a Poď si čítať v knižke aj v živote (Čítanie a vývin dieťaťa), ktoré sa uskutočnia v Hoteli Tatra v Bratislave. Vstup je voľný.

29. 08. 2017 · Viera Némethová

predel

Výzva školopovinných potomkov rodičom: „Čítajte si s nami, aj keď už sme veľkí...“

31. 05. 2017 · Lucia Borovská

predel

Ak dieťa nerozumie príbehu, ktorý počuje, nebude rozumieť ani tomu, čo si neskôr prečíta (tu patrí aj slovná úloha z matematiky, text z prírodovedy alebo kniha z povinného čítania). Celá táto schopnosť porozumenia sa rodí v rozhovoroch s rodičmi a ľuďmi v okolí dieťaťa.

27. 12. 2016 · Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová

predel

Štvrť Toyen nórskeho hlavného mesta Osla nepatrí medzi tie najznámejšie či najlukratívnejšie. Nájdete ju neďaleko centra, s krásnou botanickou záhradou, Munchovou galériou a mnohými starými...

26. 12. 2016 · Eva Lavríková

predel

Myšlienka online projektu na podporu čítania u detí a tínedžerov, ktorý by prakticky pomohol a spojil šikovných ľudí na Slovensku, zrela v hlave už pár rokov. Tím Úlet s knihou začal vznikať v...

25. 12. 2016 · Lucia Borovská

predel