Inšpirácie pre učiteľov, rodiny

Hor sa do Prahy – navigujú detváky!

9 – 14

profilovka

Lucia Borovská
Úlet s knihou, o.z.
23. 12. 2016

Miesto

S rodinou, doma

Počet detí

1+

Vhodná pre

Vek: 9 – 14
deti, ktoré sa nezľaknú textu v češtine

Trvanie aktivity

príprava: 5 min
realizácia: 30 min čítanie a vyberanie, 1 – 2 dni chodenie po meste

Aktivita podporuje

  • Čítanie s porozumením
  • Čítanie s presahom do inej vzdelávacej oblasti: Geografia

Tematické zaradenie

  • Praha
  • Cestovanie

Popis aktivity

Táto aktivita vznikla vlastne z časovej núdze pred naším rodinným výletom do Prahy na pár dní. Pôvodne som mala v pláne nájsť pár videí a fotiek na webe a ukázať naším dvom potomkom (8 a 10 rokov), kam to ideme. No z pracovných dôvodov som klasicky posúvala, čo sa dalo a deti (práve im začali prázdniny) boli ako z divých vajec. Situáciu v poslednej chvíli zachránila kniha To je Praha! – šarmantný knižný sprievodca (nielen) pre deti. Aktivita stojí na partnerskom vzťahu rodič dieťa, kedy sa deti stávajú spoluautormi výletu a rodičia sa pre zmenu nechajú viesť, čo deťom vytvára priestor pre kreativitu a rodičom priestor pre oddych :)

S našimi deťmi sme knižku kúpili na Bratislavskom knižnom festivale, takže už sa s ňou stihli zoznámiť, no ešte len čakala na svoj “part”. “Bubáci, čo keby ste si pozreli a vybrali, čo by ste v Prahe chceli vidieť?” Reakcia bola prekvapivo bleskurýchla, deti si svorne sadli na gauč (už len to!), začali listovať a čítať a spisovať si svižný zoznam do poznámkovom bloku (náhľad vo fotogalérii). Následne sme ich zaangažovali do hľadania ubytovania cez portál Airbnb (tiež na poslednú chvíľu), čo špeciálne chytilo môjho syna a snažil sa nájsť najlepšie ubytovanie podľa zadaných parametrov (tiež celkom pekná podpora čítania s porozumením).

Druhá časť aktivity sa už odohrávala na potulkách Prahou s knihou v ruke (alebo v ruksaku) po miestach na zozname. Popri tom samozrejme aj iných. Spomenula som si na Améliu z Montmartru a záhradného trpaslíka, ktorý “cestoval” po svete. Vychutnali sme si park Stromovka, observatórium, výhliadkovú vežu Petřín, Pražský hrad, Střelecký ostrov, pasáž Světozor… (fotodokumentácia v nie veľmi dobrej kvalite, ale predsa). Knižka síce nie je práve “do vrecka”, má väčší formát, ale je tenká a rozhodne ako sprievodca pre deti za to nosenie stojí. Už len dovetok – v úvode po príchode na ubytovanie nás v obývačke na stole čakala knižka – To je Praha! :)

Čo na to deti?

Deti popravde neboli nadšené z vidiny celodenného chodenia po meste, takže možnosť slobodne si vybrať, čo chcú vidieť, ich výrazne potešila. Porovnanie reality s ilustráciami v knihe prinieslo tiež zaujímavé momenty, napr. keď sme zistili, že slávne lahůdkářství Jana Paukerta, ktorý vynašiel špeciálne chlebíčky (na ilustráciách vyzerajú lákavo), už druhý rok neexistuje (neprešlo hygienickou kontrolou). Myslím, že zafungovalo aj to, že deti síce prišli na nové miesto, no vďaka knižke im prišlo aj trochu familiárne – chodenie po meste s knižkou pod pazuchou tak malo svoje čaro.

Tipy, odporúčania

Kniha nadväzuje na sériu krásnych detských cestopisov Miroslava Šaška – To je New York!, To je Londýn!, To je Austrálie!, To je Paríž! a ďalšie, ktoré pán Šašek napísal ešte koncom 50-tych a počas 60-tych rokov. Knihy sú tak jedinečné, že boli preložené do viacerých jazykov. Stačí nazrieť aj s deťmi a možno postupne odhaľovať krásy týchto vzdialených miest, aj keď nie je priestor na cestovanie – napríklad formou hry "Predstav si, že zajtra cestuješ do...". Dieťa dostane za úlohu vybrať si napríklad 5 miest, ktoré by v danom meste chcelo vidieť a popísať ich, no neprezradiť ich názvy. Rodič bude hádať, ktoré sú to. Následne sa role vymenia – 5 tipov na zaujímavé miesta si vyberie a popíše rodič (alebo súrodenec) a po presných názvoch pátra v knihe dieťa.

Pomôcky, rekvizity

  • Kniha To je Praha

Kniha k aktivite

To je Praha – obálka

To je Praha

Olga Černá. Baobab, 2015. 62 s. ISBN 978-80-7515-004-2.

Požičajte si knihu

Máte ku knihe vlastnú aktivitu?

Pridať aktivitu
profilovka
Kontaktujte autora
Zdieľajte aktivitu
predel

Pridať komentár