Debbie Tung: Introvertka v hlučném světě

Komiks  

Komiksová autobiografia zo sveta introvertky – objavná a vtipná pre všetky osobnostné typy.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

Pohodlne sa zavŕtajte pod deku so šálkou čaju a týmto komiksom. Presne tak, ako to má rada autorka - ilustrátorka. Debbie nás sprevádza svojím životom introvertky od kosti - strachmi a pochybnosťami, vtipnými pozorovaniami a porovnaniami dvoch svetov – introvertov a extrovertov v jej okolí, aj postupným dávkovaním pochopenia a prijatím svojej osobnosti. Spoznávame ju v čase jej štúdia na vysokej škole. Pre niekoho jeden veľký žúr, pre Debbie množstvo úsilia za tým, ako raz za čas vydržať aspoň na jednom večierku. Pocity trápnosti, prekonávania sa, rozpaky, to sú jej častí spoločníci. Debbie si časom nájde priateľa, ktorý je skôr na opačnej strane osobnostnej škály. Aj keď nie sú rovnakí, Jason ju vie počúvať a pochopiť a rád vymení kino za gauč s popcornom. Debbie obdivuje jeho schopnosť nenútenej konverzácie s ľuďmi „tam vonku“ a Jason obdivuje Debbienu schopnosť sústrediť sa. Výzvy síce prichádzajú aj s novou prácou, kolegami, zásnubami a svadbou, no vďaka úprimnej podpore a pochopeniu, sa Debbie učí podporiť a chápať aj samú seba. Kniha je spracovaná ako komiks. Ilustrácie sú jednoduché a v čiernobielom spracovaní, o to lepšie vystihujú atmosféru a často vtipnú pointu situácií, vybraných sekvencií zo života Debbie. Príbeh si tak vychutnajú aj menej zdatní čitatelia a čitateľky, zároveň je ľahké sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Úsmevné komiksové spracovanie zbližuje svet introvertov a extrovertov a ukazuje, ako môžeme rovnaké veci vnímať diametrálne odlišne. Kniha pomáha dospievajúcim introvetkám a introvertom uistiť sa, že ich vnútorné prežívanie je v poriadku. Ak sú vaši žiaci alebo deti skôr extrovertní, komiks im prinesie do života možno úplne nový pohľad na ich rovesníkov, či dospelých v ich okolí a nenúteným spôsobom pomôže vžiť sa do sveta introvertov, lepšie ho pochopiť a oceniť. Koniec-koncov, svet sa nedelí na čistých introvertov a extrovertov, všetci máme v sebe viac alebo menej z každého. Vyšlo v češtine.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (dospievanie, empatia a súcit, humor, láska, smútok, osamelosť, povolania, záľuby, škola)

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Debbie sa dostáva do situácií, kedy je ľahkovážnymi komentármi označovaná za čudnú alebo zakríknutú. V jej koži vnímame, ako takéto „dobre mienené rady“ alebo hodnotenie bez rozmyslu, môžu zaťať u druhej osoby do živého. Veľkou podporou sa jej postupne stáva jej priateľ Jason. Čoraz častejšie sa mu zveruje so svojimi pocitmi, vracia sa do detstva, kedy začali konfrontácie s jej „nenormálnosťou“ a zároveň stúpali nároky na jej správanie. Kniha nám ukazuje, že hoci je extrovertné správanie všeobecne oceňované, introvertné má rovnako svoju hodnotu – kreativitu, rozvahu, schopnosť sústrediť sa, zahĺbiť, analyzovať, reflektovať a mnoho iného. Dozvedáme sa viac o tom, čo všetko môže nová práca priniesť do života. Telefonovať pred ostatnými? Prezentovať svoje nápady, či mať príhovor? Sedieť s ostatnými kolegami v open office? Pre niekoho maličkosti, pre Debbie ako introvertku každodenné výzvy. Postupne postráda zmysluplnosť svojej činnosti. Príbeh Debbie nám ukazuje aké dôležité je mať prácu, ktorá nás neubíja, ale naopak, vieme sa v nej nájsť a realizovať. Frustrácia sa u Debbie zvyšuje a raz, posmelená Jasonom, naberie odvahu zariskovať a vydať sa vlastnou cestou – cestou ilustrátorky.

Emocionálny rozvoj

Debbie v spoločenských situáciach stráca spontánnosť, analyzuje každé svoje slovo, je v napätí. Postupne sa tak dostáva do začarovaného kruhu, kedy akékoľvek jej rozhodnutie prináša výčitky svedomia a ľútosť. Ísť na večierok? Pôjde – nebaví sa - celý čas myslí na to, ako mohla doma čítať knihu. Nepôjde – mrzí ju, že odmietla - sklamala ostatných – cíti sa nanič. Prihlásiť sa na prednáške a vziať si pred celou sálou slovo? Alebo sa s tým v hlave zamestnávať celú prednášku a napokon ísť za profesorom po jej skončení? Popri množstve vnútorných konfliktov sa Debbie postupne učí počúvať samú seba a svoje pocity, hovoriť nie a robiť kompromisy. Debbie pomohlo aj dohľadanie si informácií – keď zistila, aký typ osobnosti je a že je to v poriadku, už nemala chuť sa zo všetkých síl snažiť zapasovať do predstavy iných ľudí – hovoriť o tom, čo zaujíma druhých, zúčastňovať sa akcií, na ktorých sa necíti dobre, snažiť sa napodobňovať extrovertný „ideál“. Debbie nám ukazuje, aké dôležité je mať pri sebe niekoho, s kým si nemusíme robiť starosti o tom, čo povedať či spraviť. Niekoho, kto sa nám snaží porozumieť a vie nás rozveseliť. Osobné témy sú v knihe spracované láskavo a s ľahkosťou, sprevádzané príjemným humorom.

Dozvieme sa viac o...

Psychológia – Debbie sa trápi a snaží sa nájsť odpovede na to, prečo je taká, aká je. Dopracuje sa k MBTI osobnostnému testu (Myers-Briggs Type Indicator - prekladá sa to ako indikátor druhov osobnosti Myersovej a Briggsovej). V charakteristike svojej introvertnej osobnosti sa nájde a dozvie sa z nej, že je empatická, plachá, vysoko senzitívna a nadmerne premýšľajúca. Introvertov vyčerpáva neúprimná spoločenská interakcia a nadmerná stimulácia. Veľa sa im toho ženie hlavou a dokonca majú v mozgu iné prepojenia, než extroverti.

Podobný test 16 osobností si môžete spraviť aj vy s vašimi deťmi tu: https://www.16personalities.com/sk/typy-osobnosti.

Debbie pri svojom pátraní narazí na rôzne odborné termíny – bipolárna porucha, depresia, porucha osobnosti, úzkostná porucha, či obsedantno – kompulzívna porucha. Viac sa o ich význame nedozvieme, dospievajúci čitatelia však môžu mať ku nim otázky. Debbie môže byť svojím aktívnym prístupom v hľadaní informácií pozitívnym vzorom.

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Zaujímavé aj pre dospelého

Kniha je aktuálna pre široké dospievajúce aj dospelé publikum. Autorka v nej rieši témy, ktoré dôverne pozná asi každý – pocity neistoty, nízkeho sebavedomia, pochybností o sebe. Časť knihy sa venuje práve svetu mladých dospelých – začiatkom v prvej práci, zásnubám, životu v partnerstve, čo môže vytvoriť priestor pre rodičov ako so svojimi tínedžermi doma či v triede nenútene diskutovať o osobných témach.

Porozprávajte sa s deťmi

Boli ti niektoré situácie zo života Debbie dôverne známe?

Ako to máš ty? Kedy sa cítiš byť introvertom a kedy extrovertom?

Aká je tvoja predstava ideálneho večera? Cítil/-a si sa niekedy spoločensky vyčerpaný/-á? Čo ti pomáha v takom prípade dobiť si baterky?

Poznáš vo svojom okolí niekoho, kto je vyslovene introvertný alebo naopak extrovertný? Aké sú ich silné stránky? Čo sa ti na nich páči?

Je niečo, v čom ti pomohol príbeh Debbie?

Snažil/-a si sa niekedy zapáčiť druhým? Ako si sa pri tom cítil/-a? Čo myslíš, prečo sa snažíme zapáčiť druhým ľuďom? Aké nástrahy môže priniesť, keď sa chceme druhým zapáčiť až príliš?

Ako sa o sebe vieme dozvedieť viac? Máš niekoho, s kým sa otvorene rozprávaš o svojich problémoch? Čím je pre teba výnimočný?

Akých zásad by sme sa mali držať, keď nám niekto druhý rozpráva o tom, ako sa cíti?

Čitateľský zážitok z prvej ruky

Matilda 13 rokov: "Knižka nás s maminou rozosmiala už v kníhkupectve pri prvom náhodnom listovaní. V deväťdesiatich percentách som autorke úplne rozumela, pretože zažívam rovnaké alebo podobné situácie. Špeciálne ma potešil výborný humor, dával celej knihe veľmi dobrú atmosféru a to bude asi aj dôvod, prečo som si ju prečítala viackrát."

Podrobné údaje o knihe
  • Názov knihy: Introvertka v hlučném světě
  • Autor: Debbie Tung
  • Ilustrátor: Debbie Tung
  • Preklad: Marie Těthalová
  • Žáner: Komiks
  • Vydavateľstvo: Portál
  • Rok českého vydania: 2019
  • Jazyk: Český
  • Počet strán: 178
  • ISBN: 978-80-262-1545-5
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár