• thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1

Roald Dahl: Minpinkovia

Autorská rozprávka  

Kto neverí v čaro, nikdy ho neobjaví.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

Les nemusí na prvý pohľad skrývať len to, čo poznáme. Presviedča sa o tom malý Billy, ktorý sa jedného dňa vzoprie matkinmu strašeniu a vydá sa spoznávať nástrahy lesa na vlastnej koži. Uniká pred nebezpečenstvom a spoznáva čarovný svet miniatúrnych obyvateľov jedného listnatého stromu – Minpinkov. Priateľstvo, ktoré sa medzi detským hrdinom a malými človiečikmi vytvorí, pomôže poraziť hroznú príšeru a vlastný strach. Roaldovi Dahlovi sa popri iných humorných detských dielach podarilo vytvoriť lákavý, dobrodružný príbeh o prirodzenej potrebe detí spoznávať svet na vlastnej koži, overovať si pravdivosť názorov zo sveta dospelých a rozvíjať vlastný svet fantázie.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (strach, pomoc druhým, priateľstvo)

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Každému dieťaťu občas našepkáva akýsi vnútorný čert. Chce ho oklamať a preto mu vnucuje milé a lákavé ponuky. Aj malý Billy sa nechá zlákať. Už ho nebaví byť stále dobrým a poslušným. Napriek obrovskému strachu a zákazom jeho mamy sa dostáva do tajomného lesa. Billy síce oklame svoju ustráchanú mamu, no vďaka sebazapreniu sa snaží prekonať jej predsudky a hlavne svoj vlastný strach.

Emocionálny rozvoj

Strach, s ktorým Billy bojuje počas úteku cez les, je tak napínavo opísaný, že ho môže precítiť každý čitateľ. Dieťa sa ľahko vžije do Billyho pocitov a spolu s malým hrdinom sa chce rovnako rýchlo dostať do bezpečia. Príbeh reaguje na prirodzenú potrebu dieťaťa overovať si príkazy a výstrahy rodičov a stáva sa tak dôležitou súčasťou procesu učenia sa z vlastnej skúsenosti. Takéto spoznávanie sveta podporuje kritické myslenie, upevňuje vzťah k rodičovi a pomáha pri budovaní detského sebahodnotenia.

Príbeh ponúka tému strachu, ktorému sa hlavná postava rozhodne čeliť. Privádza nás tak k vlastným strachom dieťaťa aj rodiča, o ktorých sa dá porozprávať. Billy čelí strachu z neznámeho a rovnako aj dieťa (a dospelý) musí často čeliť podobnému strachu v bežnom živote. Aké sú naše malé a veľké strachy? Čo nám ich pomáha prekonať? Billy po prekonaní svojho strachu dostal od Minpinkov odmenu. Akú odmenu by sme si želali?

Dozvieme sa viac o...

V príbehu nachádzame mnoho konkrétnych názvov vtákov (drozdy, sláviky, škovránky, havrany, škorce, sojky, straky, pinky, labute, červienky i lastovičky), ako aj rastlín (ostružiny, jahôdky, papradie, černice). U detí to môže prispieť k väčšiemu všímaniu si a pozorovaniu prírody okolo seba, ako aj jej pomenovaniu.

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Porozprávajte sa s deťmi

Opíš vlastnými slovami príbytky Minpinkov. Aké vlastnosti by si priradil Billymu? Ak existujú Minpinkovia v tvojom okolí, na akých vtáčikoch lietajú? Ktoré jedlo by si dal ochutnať Minpinkom, keby si ich ako Billy pozval k sebe domov? V knihe spomína pán spisovateľ tajomné miesto, na ktorom sa stretávajú všetky labute sveta. Ako asi vyzerá také miesto?

Čo si myslíš o situácii, kedy Billy oklamal mamu a porušil jej zákaz? Ako vnímaš toto rozhodnutie? Stalo sa ti niekedy niečo podobné? Ak áno, podľa čoho si sa v tej situácii rozhodoval? Aké si mal pri tom pocity? Čo nasledovalo potom?

Myslíš si, že zakázané veci sú lákavejšie? Ak áno, prečo to tak je?

Čoho sa bojíš? Vieš si predstaviť prekonať tento strach? Čo (kto) by ti v tom pomohlo?

Roald Dahl je povestný vytváraním si svojich vlastných slov. V príbehu na nás napríklad čakajú bleskotrieskači, špicorožci, drúzgači, hnidoplazy, chlamstúň i drakodráp. Skús vymyslieť ďalšie mená, ktoré by si dal príšerám.

V príbehu sa spomínajú aj Mračúni, ktorí vystupujú v ďalšej knihe Roalda Dahla – Jakub a obrovská broskyňa. Autor ich v knihe Minpinkovia len spomenie, no bližšie neopisuje. Môžeme tak deti priviesť k objaveniu Mračúňov a ďalšieho dobrodružného príbehu od toho istého autora.

Čitateľský zážitok z prvej ruky

Moja dcérka Maruška (6 rokov) si po spoločnom prečítaní tejto knižky starostlivo obzerá akýkoľvek zvláštny strom, vždy keď ideme na výlet do prírody. Veľmi si želá vidieť Minpinkov a ja jej to samozrejme želám tiež.

Podrobné údaje o knihe
 • Názov knihy: Minpinkovia
 • Autor: Roald Dahl
 • Ilustrátor: Patrick Benson
 • Preklad: Eva Preložníková
 • Žáner: Autorská rozprávka
 • Literárny druh: Rozprávka
 • Vydavateľstvo: Enigma
 • Rok slovenského vydania: 2007
 • Jazyk: Slovenský
 • Počet strán: 48
 • ISBN: 978-80-89132-51-5
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár