• thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1

Denisa Fulmeková: Ňuňo

Spoločenské romány, príbehy zo života detí  

Psí život môže byť super a život so psom je láska.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

Mladý pár sprevádzame od príprav na príchod nového člena domácnosti, cez výber mena, prvé prebdené noci, výchovu, školu až po... príchod ďalšieho člena rodiny. Tentokrát je to bábätko. Počkať, druhé bábätko? Nie. Prvým bol pes Ňuňo, šteniatko westíka (Westhighland teriéra). Ak ste si ho pomýlili s dieťaťom, v zásade nie ste ďaleko od pravdy. Pes je tak trochu demoverzia dieťaťa a Inge s Jožkom sa už pri Ňuňovi celkom dosť vžili do role rodičov. Túžba po psíkovi pochádza mnohokrát (a v detskej literatúre úplne) od tých najmenších. V tejto knihe si však psa vysníva Inge a svojím elánom napokon nakazí aj Jožka. Tento príbeh pre deti je originálny v tom, že postráda detského hrdinu až do samotného záveru, kedy sa do rodiny narodí malý Samko. Sledujeme dynamiku bezdetného vzťahu a jeho zmenu po príchode Ňuňa. Príbeh je tak trochu sprievodcom vo svete psíčkarov, ktorý pomôže deťom (a rodičom) zreálniť si predstavy o spoločnom živote so psom. Vďaka Ňuňovým šibalstvám mu nechýba ani humor, napätie a hrdinské činy. Zásadným momentom je narodenie Samka, kvôli ktorému sa postupne Ňuňo nielen cíti, ale aj skutočne je odstrkovaný. Svieže ilustrácie mladej ilustrátorky Hedvigy Gutierrez vyhovujú požiadavkám súčasných čitateľov. Sú hravé a vtipné zároveň. Text dopĺňajú a chvíľami prevyšujú.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (láska, riešenie konfliktov, pomoc druhým, záľuby, priateľstvo, rodina)

Príroda (zvieratá)

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Pes je živá bytosť, o ktorú sa treba starať. Nielen v ideálnom životnom období, kedy máme čas a energiu. Pes je záväzok a učí nás, ako si čas a energiu nájsť, prípadne ju zariadiť externe. U Inge a Jožka to spočiatku vyzeralo idylicky, ale karty zamiešalo narodenie malého Samka. Najmä Inge je unavená viac, než si kedy vedela predstaviť. Ňuňo nevdojak marí jej úsilie svojím štekotom a dobiedzaním a Inge na neho postupne zaneviera. Vidíme, že pes zmenu situácie vníma rovnako citlivo ako človek. Dlhodobo nazbierané napätie sa uvoľňuje v momente, kedy Ňuňo malého Samka zachráni. Inge si uvedomí, na čom skutočne záleží a pred Jožkom a Ňuňom si priznáva svoju únavu a nervozitu. Čo je však dôležité, svoje uvedomenie prenáša aj do praxe a Ňuňo sa tak teší spoločným prechádzkam a znovuobjavenej pozornosti. V rodine po celý čas vnímame aj silnú podporu Inginej mamy, teda Ňuňovej i Samkovej babky a vzájomnú hodnotu medzigenerečných vzťahov.

Emocionálny rozvoj

Už pri vstupe Ňuňa do života mladého páru pozorujeme niekoľko jemne žiarlivostných narážok zo strany Jožka. Tieto idú ale po povrchu a majú skôr funkciu pobaviť. Po narodení Samka je práve Jožko ten, ktorý si uvedomuje neférovosť ich správania voči Ňuňovi – ten, hoci je stále rovnaký, dostáva zrazu nálepky „problematický“ a „neposlušný“. Jožko Inge so situáciou nekonfrontuje, po incidente s malým Samkom a záchrancom Ňuňom, sa však pomenuje svoje pozorovanie, že Inge reaguje poslednou dobou podráždene. Inge mu dá za pravdu a snaží sa pristupovať k situácii s väčším nadhľadom. Jožko a Inge malým čitateľom ukazujú, že otvorená komunikácia a pomenovanie problému bez osočovania dokážu priniesť riešenie a pozitívnu zmenu. Inge napokon nechá Jožka s bábätkom samého a vyberie sa na prechádzku len ona s Ňuňom. Zisťuje, že sa na Jožka vie spoľahnúť a na starostlivosť o bábätko nemusí byť sama.

Dozvieme sa viac o...

Starostlivosť o psa: Od prípravy na príchod nového člena rodiny (čo treba zadovážiť, čo je dobré si prečítať), aké situácie nás so psíkom čakajú (príjemné spoločné venčenie, ale aj prebdené noci a rozkusané topánky), po povinnosti majiteľov (návšteva veterinára, náhubok v MHD, tréning psa) až po uvedomenie si, že naša situácia sa môže zmeniť, ale zodpovednosť za psíka ostáva.

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Zaujímavé aj pre dospelého

Zaujímavé pre psíčkarov, ale aj pre tých, ktorí sa na psie dobrodružstvo ešte len chystajú.

Porozprávajte sa s deťmi

Ako vnímaš starostlivosť o psa? Čo všetko je pre psa dôležité? Existuje podľa teba situácia, kedy by bolo lepšie psíka nemať? Ak áno, aká?

Kde by si si hľadal/a informácie o to, čo psi potrebujú a ako sa treba o nich dobre postarať?

Vieš si predstaviť mať psa? Čo by ťa na tom tešilo? V čom by teba a tvoju rodinu mohol nový člen rodiny obohatiť? Čo naopak by mohlo byť náročné a pre koho?

Ako sa podľa teba starali Inge a Jožko o Ňuňa? Zmenilo sa niečo v ich vzťahu k Ňuňovi po narodení Samka? Ak by si im mal/-a dať jednu radu, čo by to bolo?

Ako rôzne si ľudia môžu zaobstarať psa? Bol/a si už niekedy v útulku zvierat? Aké sú podľa teba výhody a nevýhody adopcie zvieraťa z útulku?

Máš svoj vlastný dôležitý zážitok so zvieraťom? Porozprávaj mi o ňom.

Špeciálny výber

motyl
Tipy na prednes

Text je jednoduchý, rozdelený do samostatných kapitol podľa jednotlivých udalostí a dobrodružstiev. Dynamike pomáha aj mnoho priamej reči.

Odorúčam napr. časť Ako Ňuňo stretol diviaka (s.40) alebo Ako Ňuňo spravil radosť pani susede (s.60).

odporúča: Petra Mišáková

Podrobné údaje o knihe
 • Názov knihy: Ňuňo
 • Autor: Denisa Fulmeková
 • Ilustrátor: Hedviga Gutierrez
 • Literárny druh: Spoločenská próza
 • Vydavateľstvo: Slovart
 • Rok slovenského vydania: 2019
 • Jazyk: Slovenský
 • Počet strán:
 • ISBN: 978-80-556-4206-2
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár