• thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1
 • thumbnail1

Ian McEwan: Rojko

Rozprávky  

Snívanie s otvorenými očami môže byť iným svetom, do ktorého sa presunieme, kedy sa nám len bude chcieť.

Čitateľské aktivity

Prezrite si aktivity súvisiace s knihou alebo pridajte vlastnú.

ČO KNIHA PONÚKA

Čo je to rojčenie? Iba ničnerobenie? Snívanie s otvorenými očami? Živá predstavivosť? Mnohí z nás radi rojčia. Od malička až doteraz. Presne tak ako hlavný hrdina knihy, desaťročný Peter. Na rozdiel od neho však naše predstavy nie sú také drsné. Hlavný hrdina prežíva typické emócie násťročných. V jednej z kapitol sníva, ako sa prevteľuje do hrdinu, ktorý vyrieši krádeže vo štvrti, kde žije. Vo snoch ochráni svoju sestru pred vlkmi, ale v skutočnosti nie je pre neho ťažké nechať ju samu v autobuse. Stať sa vysneným hrdinom - to je nádhera! Miluje svojich rodičov aj sestru, ale použiť zmizík a zostať na chvíľku mimo dosahu a očí všetkých je predsa také lákavé. Postaviť sa šikane je pre obyčajného, tichého chlapca doslova nemožné. Peter to skúsi a pomôže mu opäť jeho predstavivosť. Kniha by sa mohla stať príjemnou inšpiráciou pre diskusiu o rodinnom zázemí, empatii k zvieratám či šikane, ktorá je, bohužiaľ, stále často riešeným problémom na školách. Peter dokáže do snov pretaviť strach z trocha rozzúreného pohľadu sestriných bábik. Posledný súboj starého kocúra vysníval tak realisticky, až sa predstava, aké by to bolo stať sa kocúrom, stala celkom reálna. Rojko je zábavný a drsný. Pre decká aj pre dospelých.

Tematická oblasť

Ľudia a vzťahy (dospievanie, empatia a súcit, humor, láska, násilie, riešenie konfliktov, strach, pomoc druhým, prekonávanie predsudkov, priateľstvo, rodina, šikanovanie, škola)

Príroda (zvieratá)

Fantázia (veci a zvieratá s ľudskými vlastnosťami)

Inšpirácia do školy

Slovenský jazyk a literatúra, Etika, Geografia

Prínosy knihy

Hodnotový rozvoj

Peter je málovravný, introvertný chlapec. Baví ho snívať a pozorovať svoje okolie. Takých detí je veľa a ich uzavretosť môže pre druhých vysielať často nepravdivý signál o ich povahe, charaktere či schopnostiach. Anglický humor je z knihy cítiť v každej kapitole. Bábiky sa v Petrových snoch premieňajú na desivé monštrá, suseda Goodgameová na neho mieri pištoľou, Peter si vymieňa telo s kocúrom či s bábätkom a v sne sa stáva aj mužom, ktorý prežíva svoju prvú lásku. Rojko je kniha, ktorá osloví detského čitateľa na krehkej hranici, keď už sám seba nepovažuje za dieťa, ale dieťaťom stále je. Na druhej strane, niektoré Petrove sny sa nám môžu javiť ako príliš drsné. Nosnými časťami knihy sú dve kapitoly, v ktorých si Peter vymení svoje telo s domácim miláčikom - starým kocúrom Wiliamom, ktorý vedie z pohľadu jeho rodiny bezstarostný život. Peter alias kocúr zisťuje, že aj Wiliam si musí vybojovať svoj boj o teritórium na konci záhrady s oveľa mladším, drzým kocúrom. Peter sa mu napriek svojmu strachu postaví. Žiadne veľké bitky ani násilie. O kapitolu neskôr si musí už sám Peter vybojovať podobný boj s chlapcom, ktorý šikanuje aj ostatné deti v triede. Podarí sa to. Riešenie konfliktov pacifizmom, ale nie ustupovaním je pridanou hodnotou tejto knihy.

Emocionálny rozvoj

Keď hovoríme o čítaní, často hovoríme o podnecovaní fantázie detí. Umožňujeme im však len tak snívať a nerobiť nič? To krásne, lákavé nič... Nesnažíme sa im vypĺňať voľný čas tak trocha nasilu? Neskúmame zbytočne veľa, či sa nenudia, či stále dosť zmysluplne trávia svoj čas? Rojčenie je príjemné, potrebné, krásne a popri hre môže byť najkrajším časom, ktorý môžeme svojim deťom dopriať.

Príbeh rozvíja aj vzťah Petra a jeho mladšej sestry, ktorú má veľmi rád, čo v úvode knihy aj veľmi jasne odznie. Zároveň je svet staršieho brata a mladšej sestry prienikom do súrodeneckých vzťahov, ktoré nebývajú vždy idylické, čo je aj zdrojom situačnej komiky dvoch príbehov v knihe - Bábika a Zmizík. V knihe nájdeme i časť, ktorá hovorí o medziľudských vzťahoch a o vzťahoch v susedskej komunite. Na ulici, kde býva Peter a jeho rodina, niekto systematicky vykráda domy. Peter sa vo svojich snoch stáva hrdinom, ktorý vyrieši celú záhadu. Veď túžba stať sa hrdinom aspoň na chvíľku drieme v duši každého dospievajúceho chlapca.

Dozvieme sa viac o...

Jazyk: Kniha je napísaná skoro „akademickým štýlom“ bez novotvarov či slangu. Zdrojom situačnej komiky je scéna, kde sa Peter premení na bábätko a snaží sa „bábätkovským jazykom“ a vyjadrovacími prostriedkami povedať, že niečo nie je v poriadku.

Rozvoj kritického myslenia: Výmena rolí - Peter je starým kocúrom a kocúr Petrom - je ukážkou, aké dôležité je pozrieť sa na život iného živého tvora jeho očami. Práve tento moment pomôže Petrovi vyriešiť jeho problém s šikanou. Peter sa s pomocou čarovnej paličky stane opäť bábätkom, svojím bratrancom Kennethom. Zažije, aké je to nevedieť jasne vyjadriť čo cíti, a po opätovnej premene sa už na svojho bratranca pozerá úplne inak. Bábätko často naruší zabehnutý chod rodiny a práve táto kapitola knihy dáva šancu na rozhovor s dieťaťom o tejto téme.

PODNETY PRE RODINY A ŠKOLY

Témy a prvky na zváženie

V kapitole „Zlodej“ je scéna, v ktorej suseda - zlodejka mieri pištoľou na Petrovu hlavu a chce ho zabiť. V jednej chvíli si to rozmyslí, hlaveň pištole skloní, no po chvíli na neho opäť namieri. Peter dokonca na začiatku tejto kapitoly prejaví veľkú dávku chladnokrvnosti, ktorá je pre dieťa netypická, a napíše list s bližšie nešpecifikovaným textom, ktorý vyznieva ako jeho list na rozlúčku. Táto kapitola aj scéna môžu pôsobiť kontroverzne, hoci sa všetko odohráva iba v snoch malého chlapca. Predstava rozlúčkového listu, ktorý píše dieťa pre svojich rodičov, či zbrane namierenej na dieťa sú obrazy, ktoré môžu dieťa rozrušiť.

Zaujímavé aj pre dospelého

Kniha dospelého uvedie do sveta detských snových imaginácií, ktoré sú pre detstvo také príznačné a do ktorých sa radi uchyľujeme aj v dospelosti.

Porozprávajte sa s deťmi

Máš rád snívanie? Zasnívaš sa niekedy aj cez deň? Kedy? Aký bol tvoj najbláznivejší sen? Chcel si sa aspoň vo svojich snoch niekedy s niekým vymeniť? Sníval si o tom, aké by to bolo, keby si sa stal zrazu dospelým, opäť bábätkom či zvieraťom, ktoré máš rád? Čo by si vyskúšal urobiť?

Stretol si sa so šikanou aj na tvojej škole? Podarilo sa tento problém vyriešiť? Inšpiroval Ťa v niečom Rojko?

Čitateľský zážitok z prvej ruky

S kapitolami o prevtelení sa do kocúra a o vzdorovaní šikane sme v petržalskej knižnici vytvorili podujatie pre dospelých s duševnými poruchami. V oboch príbehoch hľadali asociácie k vlastným spomienkam a trochu si zarojčili. Dospelí sa radi vrátili naspäť v čase a zaspomínali si, ako ich rodičia často napomínali, aby robili niečo zmysluplné. Pozeranie do oblakov, predstavovanie si rôznych, niekedy až bizarných situácií vyznieva z pohľadu dospelého ako strata času. Prenesenie mysle v priestore a čase, vytváranie imaginácií môže byť pre deti aj dospelých prostriedkom na odpútanie pozornosti od reality, ktorú niekedy ťažšie prežívajú. Preto je u niektorých detí hranica medzi realitou a imagináciou nie úplne jasná a utiekajú sa ku "klamstvu", výmyslom, nadsádzke a dramatizovaniu. Takéto momenty prežíva v knihe aj Rojko a práve cez jeho príbehy sa dá rozprávať s deťmi o rozdieloch medzi predstavou, túžbami a realitou.

Podrobné údaje o knihe
 • Názov knihy: Rojko
 • Autor: Ian McEwan
 • Preklad: Nataša Holinová
 • Vydavateľstvo: Fragment
 • Rok slovenského vydania: 2017
 • Jazyk: Slovenský
 • Počet strán: 141
 • ISBN: 978-80-564-0455-3
Recenziu pripravili
Zdieľajte recenziu
predel

Pridať komentár
predel
Autorský príspevok bol podporený z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.