Výber kníh pre deti a tínedžerov tematizujúcich LGBTI+

Lucia Borovská · 31. 10. 2022

V Úlete s knihou sme v spolupráci s priateľmi a známymi vytvorili výber kníh vhodných pre deti a tínedžerov, ktoré viac alebo menej približujú život ľudí z LGBTI+ menšiny. Knihy s témou pracujú rôzne. Dve majú autobiografický charakter, zvyšné patria pod beletriu v rôznych žánroch. V niektorých ide o ústrednú tému celého príbehu, v iných o vedľajšiu líniu či symbolický náznak prirodzene dotvárajúci svet, v ktorom sa príbeh odohráva. So stúpajúcim vekom čitateľa niektoré príbehy odkrývajú viac z prežívania a správania sa postáv, ktoré reprezentujú inakosť a rozmanitosť. Výber sme vytvorili pre všetkých, ktorí majú záujem obohatiť svoje spoločné čitateľské zážitky s deťmi – prípadne čitateľské zážitky svojich dospievajúcich detí/žiakov, aj o príbehy ľudí z menšín. A prostredníctvom nich spoznať a lepšie porozumieť, čo títo ľudia cítia, prežívajú, aj akým problémom a výzvam čelia, v osobnom či spoločenskom živote.

Odporúčame vám nájsť si o uvedených knihách viac informácií, prečítať si napríklad pár recenzií, aby ste sa uistili, či je kniha celkovo zaujímavá a vhodná práve pre vaše dieťa. Väčšina titulov je dostupná v slovenskom jazyku, niektoré v češtine a jedna iba v angličtine. Kníh, ktoré tematizujú LGBTI+ vyšlo v posledných rokov viac. Určite natrafíte na ďalšie, ktoré nie sú v tomto zozname. Neznamená to automaticky, že ich neodporúčame, len sme sa ku nim pravdepodobne ešte nedostali. Rovnako ako ktorékoľvek iné knihy, aj tieto poskytujú priestor pre spoločnú diskusiu na rôzne témy a reflexiu vlastných pocitov, myšlienok. Často je to práve pútavý príbeh, ktorý prirodzene vyvolá otázky a vytvorí priestor rozdiskutovať s deťmi aj citlivejšiu tému. Lebo svet je plný rozmanitosti – a ostáva taký, aj keď si pred tým zatvoríme oči.

Prajeme príjemné, podnetné, objavné čítanie a nezabudnite – knihy nemusíte hneď kupovať. Zistite si, či nie sú k dispozícii v najbližšej knižnici.

 

Kvak a Čľup - séria kníh o dvoch žabiakoch pre najmenších (Arnold Lobel, O.z. Slniečkovo)

Príbehy o Kvakovi a Čľupovi sú krásnym, čistým príbehom priateľstva medzi bytosťami rovnakého pohlavia. Títo žabací kamaráti si navzájom prejavujú náklonnosť dobrými skutkami, boja sa navzájom jeden o druhého, tešia sa, keď môžu pre druhého urobiť niečo, že môžu spolu tráviť čas, pozorovať sveto okolo. Riešia nedorozumenia, ktoré niekedy vznikajú náhodou, zdieľajú radosť, aj smútok, ale aj vzájomnú samotu, či smiech. Čisté a úprimné, až detské myslenie dvoch žabacích kamarátov zaraďuje ich príbehy do čítania pre prvočitateľov. Knihy ilustroval sám autor, ktorý sa až po vydaní knihy priznal rodine, že je gay a jeho rodina práve tieto knihy považuje za jeho coming-out.

Pre najmenších odporúča: Zuzana Kováčová Švecová

Tip na aktivitu s deťmi

 

Oteckovia, mamičky, deti, psy a mačičky (Literárna bašta, 2021)

Leporelo s dvoma príbehmi zo života detí. Malý chlapec sa ráno zobudí skôr než jeho rodina - dve mamy a sestra. Je síce hladný, ale ľahko si pripraví chlebík s maslom. Aj kocúrikovi sa ujde nejaká mňamka. V druhom príbehu sa dievčatko so svojimi dvoma oteckami chystá na spánok. Večernú rutinu však kazí psík, ktorý má stále chuť na hranie. Všetko dobre skončí a na záver sa dočkáme aj čítania pred spaním. Kniha popri milom príbehu ponúka obraz dúhovej rodiny, ktorá funguje a rieši tie isté problémy ako každý z nás.

Pre vek 3+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny (Peter Parnell, Justin Richardson, Le Press 2017)

Obrázková kniha s príbehom podľa skutočnej udalosti, ktorá sa stala v New Yorku. Ošetrovatelia si všimli, že dvojica chlapcov tučniakov Roy a Silo rada trávi čas spolu. Dokonca si postavili hniezdo s kamienkom, namiesto vajíčka. Keď neskôr dostanú opustené vajíčko, striedajú sa v sedení na ňom. Keď sa mláďatko Tango vyliahne, tvoria už peknú rodinu. Okrem milého príbehu o túžbe po potomkovi je kniha ukážkou, že aj v prírode je partnerstvo medzi rovnakými pohlaviami bežné.

Pre vek 3+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Princ & princ (Linda de Haan, Stern Nijland, Meander 2013) - v češtine

Kráľovná sa rozhodne nájsť svojmu jedinému synovi partnerku, aby mohli spolu prevziať vládu nad krajinou. Pozve do paláca niekoľko princezien. Princovi sa však žiadna nepozdáva, zato sa na prvý pohľad zamiluje do mladého princa. Po počiatočnom prekvapení im kráľovná vystrojí veľkú svadbu. Zamilovanie sa tu berie ako vcelku prirodzená vec, okrem toho prekvapenia sa neberie žiadno dramaticky. Bláznivo ilustrovaná kniha je výbornou alternatívou ku klasickým rozprávkovým motívom, len s LGBTI+ prekvapením. ​

Pre vek 4+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Král & král & rodina (Linda de Haan, Stern Nijland, Větrné mlýny, 2017) - v češtine

Pokračovanie príbehu dvoch princov. Po svadbe sa vyberú na cestu do ďalekej džungle. Tam stretnú malé dievčatko, ktoré nemá rodinu. Prekvapením pre všetkých je, keď ju doma vybalia z kufrov. Schovala sa tam, pretože si princov obľúbila a chcela s nimi žiť aj ďalej. Z kráľovského páru sa tak stane kráľovská rodina. Tak ako v predchádzajúcej knihe, ani tu nie je adopcia dieťaťa gej párom považovaná za dramatickú. Naopak, pomáha normalizovať dúhové rodiny. Ostal aj humor a pestré ilustrácie. ​

Pre vek 4+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Rozprávková krajina pre všetkých (Boldizsár Nagy, Drama Queer)

Zbierka od rôznych autorov žijúcich v Maďarsku vznikla zámerne ako potreba po rozprávkových postavách, s ktorými by sa vedeli stotožniť aj “iné” deti. Jednotlivé príbehy sú variáciou na klasické rozprávkové príbehy upravené tak, aby mali postavy rôznu farbu pleti či reprezentovali LGBTI+ komunitu. Niektoré rozprávky sú len milé fantázie, niektoré riešia aj náročné témy (šikanu, násilie v rodine). ​

Pre vek 5+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Cesta na svet (Jana Hoffstädter, O.K.O./ Slovart 2015)

Malý Edo nás prevedie celým radom (pre deti až neuveriteľných) skutočností o tom ako prichádzame na svet. Delí sa s nami o všetko, čo vďaka rozhovorom s rodičmi zistil, aj sám zvedavo odpozoroval. Zamýšľa sa nad rôznymi, aj intímnymi otázkami a vtipne, často veľmi trefne pomenúva svojim jazykom to, ako im rozumie vo svojich predstavách on sám. Jeho predstavy úsmevne vystihujú ilustrácie Petry Lukovicsovej. Téma možnej neistoty v rodovej identite u niektorých detí či lásky medzi ľuďmi rovnakého pohlavia, sa objaví prirodzene v kapitole o pestrosti rodín. Autorka používa citlivý, láskavý jazyk v súlade s postojom, že je dôležité s deťmi hovoriť otvorene, pravdivo a veku primerane aj o intímnych témach.

Pre vek 5+ odporúča: Lucia Borovská

 

Slávna päťka (Enid Blyton, Slovart 2015)

Knižná séria o Slávnej päťke od autorky Enid Blyton je určená všetkým deťom, ktoré majú radi dobrodružstvo a napínavý príbeh s dobrým koncom. V knihe vystupujú deti Dick, Julian, Anna a Georgina so psom Timothym. Georgina je dievča s krátkymi kučeravými vlasmi, rada nosí nohavice a za každých okolností by chcela byť chlapcom. Preto ju všetci volajú George. Jej túžba je v knižke vykreslená vtipne a s humorom, ostatné deti jej prianie veľmi prirodzene rešpektujú. V 13-tom dieli sa vyskytne postava podobná George, dievča s menom Henrieta, ktorá si hovorí Henry. Hoci bola séria napísaná už v 40-tych až 60-tych rokoch 20. storočia, Enid Blyton v nej rieši stále aktuálne témy a cez svoje detské postavy nepriamo vychováva aj čitateľa. Sú to nadčasové a chytľavé príbehy, plné láskavého humoru.

Pre vek 6+ odporúča: Tereza Štolcová

 

Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta (John Boyne, Slovart 2013)

Barnaby Brocket sa narodil do obyčajnej rodiny v Austrálii. On sám je však pomerne neobyčajný - vzdoruje gravitácii a ak nie je pevne prichytený, vznáša sa vo vzduchu. Raz takto skutočne odletí a cestou nad oblaky narazí na balón. Tak sa začína jeho cesta okolo sveta, na ktorej natrafí na množstvo neobyčajných ľudí, spoločnosťou často neprijatých a nepochopených, no priateľských, láskavých, zábavných a nápomocných. Kniha je napísaná detsky, láskavo a dobrodružne, hoci sa v nej dejú aj zlé a smutné veci. Téma LGBTI+ je v knihe spracovaná iba okrajovo - Barnaby na svojej ceste natrafí na postarší lesbický pár. K problematike inakosti však kniha ponúka veľa pekných myšlienok. Každý máme svoju vlastnú definíciu normálnosti a byť iný je pre spoločnosť darom. ​

Pre vek 9+ odporúča: Zuzka Burjanová

 

Chalan v sukni (David Walliams, Slovart 2012)

Problematika inakosti je v knihe prezentovaná dvojpólovo - na jednej strane je dvanásťročný Denis, ktorý sa rád oblieka do ženských šiat a rozhodne sa takto ukázať aj na verejnosti, v škole, či na futbalovom zápase. Na druhej strane je riaditeľ školy, ktorý takisto rád nosí ženské oblečenie, ale v súkromí a po vylúčení Denisa zo školy za ženské šaty sa javí čitateľom ako pokrytec, nevyrovnaný sám so sebou. Kniha môže mať pozitívny vplyv na rozvoj empatie a tolerancie, prijatie iných bez odsudzovania. Je aj ukážkou pevného priateľstva medzi dvoma protagonistami a tento vzťah pozitívne vplýva na možnosť sebarealizácie Denisa, ktorý práve potrebuje niekoho, komu môže veriť a komu sa môže zdôveriť. Aj napriek vážnej téme je v knihe aj kopa humorných situácií, ktoré ju odľahčujú, s rešpektom a s odkazom na silu priateľstva. Čitateľa určite obohatí vnútorné prežívanie postáv a ukážky ich konania, správania i myslenia, či rôzne spôsoby, ako sa vysporiadavajú s problémami.

Pre vek 12+ odporúča: Zuzana Kováčová Švecová

 

Bozk (Jacqueline Wilson, Slovart 2010)

Silvia prežíva prvé zaľúbenie, tajne si predstavuje romantickú budúcnosť s Karlom, najlepším kamarátom z detstva. Karlove správanie voči nej sa však s prestupom na chlapčenskú školu mení. Silvia pocíti úzkosť – celkovo má komplexy, že je maličká, v škole ju prezývajú Šmolka. Žije iba s mamou a podnájomníčkou pani Milesovou, navyše v triede je posledná, čo ešte nedostala „svoje dni“. Karl má iné problémy, snaží sa identifikovať svoje city voči spolužiakovi Petrovi, bojí sa reakcií spolužiakov, ich drsných urážok a výsmechu. Našťastie má prijímajúcich rodičov. Silvia akoby chcela zakonzervovať obdobie, kedy si s Karlom vytvorili svoj fantazijný Sklený svet (Karl má zbierku sklenených figúrok). Do ich životov vstupuje sebavedomá Miranda, hviezda školy a postrach učiteľov, ktorá svoje problémy rieši úplne inak. Autorka vykresľuje rôzne typy postáv tínedžerov, spoznávame ich motivácie a dôvody ich správania. Citlivo sa dotýka tém ako šikana, homofóbia, sebapoškodzovanie, anorexia, pitie alkoholu mladistvými, jednorodičovské rodiny. A nad tým sa nesie atmosféra jemnej nostalgie nad časmi, kedy si tínedžeri posielali iba esemesky.

Pre vek 13+ odporúča: Lucia Borovská

 

Mazel (Akwaeke Emezi, Host 2021) - v češtine

Príbeh z mesta, kde ľudia všetko zlo vyhnali. Džema by sa rada dozvedela, čo to zlo vlastne bolo, ale dospelí odmietajú o minulosti hovoriť. V podstate z histórie vymažú celú revolúciu boja proti zlu, aby svojim deťom umožnili žiť v súčasnej harmónii bez ťažkých spomienok. Niečo zlé sa však deje malému bratovi Džeminho najlepšieho kamaráta. Objaví sa démon, ktorý má toto zlo vyhubiť. Mladí hrdinovia musia konať na vlastnú päsť, až v závere im pomôžu aj dospelí. Džema je transrodové dievča, jej kamoš Spása žije v polyamorickej rodine kde jeden rodič je nebinárny. Všetko toto je považované v meste za normálne a nič z toho sa v príbehu bližšie nerieši.

Pre vek 13+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Na pár krokov (Rachael Lippincott, Yoli 2019)

Najlepší kamarát jednej z hlavných postáv je gej. 17-ročný Poe trpí cystickou fibrózou a hoci to vie byť náročné, nebráni mu to v jeho obľúbenej aktivite skateboardovaní. Rád sa smeje, vymýšľa žarty a aj keď občas robí sestričkám v nemocnici problémy, všetci ho majú radi. Fakt, že má inú sexuálnu orientáciu, nijak nenarúša jeho vzťahy, okolie to berie ako samozrejmosť. To, čo mu bráni v otvorení sa hlbšiemu vzťahu nie je jeho orientácia, ale vnútorný strach z neľahkých komplikácií spojených s jeho chorobou.

Pre vek 14+ odporúča: Matilda Borovská

 

Na konci naozaj obaja umrú (Adam Silvera, CooBoo 2018)

Príbeh 17-ročného Rufusa a Mattea, ktorých spája ich neodkladná smrť – vedia, že do 24 hodín obaja umrú. Chcú si užiť posledný deň naplno, aj keď každý si to predstavuje trochu inak. Temperamentný Rufus je bisexuál, je si toho vedomý a je s tým zmierený. Premýšľavý Matteo má o svojej orientácii pochybnosti, až na konci príbehu si plne uvedomí, že je gej. Vďaka Rufusovi sa Matteo odváži vyjsť z domu a otvoriť sa vonkajšiemu svetu. Matteo zas predstavuje pre Rufusa pevný bod na zemi, Rufus sa učí byť ohľaduplnejší.

Pre vek 14+ odporúča: Matilda Borovská

 

Vrania šestka (Leigh Bardugo, Slovart 2017)

Vrania šestka je skupina šiestich tínedžerov, ktorí sa pretĺkajú životom na vlastnú päsť. Aby prežili, je pre nich dôležitá spolupráca, vzájomná lojalita, odhodlanie, šikovnosť, talent a dôvtip. Každý člen vranej šestky je v niečom iný, či už kvôli farbe pokožky, náboženstvu, sexualite alebo sociálnej vrstve. Vďaka tomu tam človek môže byť sám sebou a cíti sa byť prijímaný. Jesper a Wylan napríklad patria do LGBTQ komunity, obaja sú gejovia. Sú výrazne odlišní – Jesper je veselý a hlučný gambler. Wylan tichý a citlivý nadšenec pre chémiu. Ich vzťah sa vyvíja postupne.

Pre vek 14+ odporúča: Matilda Borovská

 

Na paprsku (Tillie Walden, Centrala 2022) - komiks v češtine

Grafická sci-fi novela stavia hlavne na silnom vizuálnom zážitku. V takmer rozprávkových kulisách cestovania vesmírom sa odohráva príbeh lásky medzi Miou a Grace. Spoznali sa na strednej škole, po skončení sa nečakane rozdelili. Mia však Grace neustále hľadá. Pomôže jej aj posádka lode, v ktorej pracuje. Okrem nevšednej stavby sveta (lode vyzerajú ako obrovské ryby s veľkými komnatami pre posádku; úlohou pracovného tímu je hľadať artefakty na stavbách domov voľne si poletujúcich vesmírom) je zvláštnosťou aj to, že väčšina postáv sú ženy. Okrem jednej postavy, ktorá je nebinárna, čo je aj zdroj menšej dejovej zápletky.

Pre vek 14+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Laura Deanová mě už zase nechala (Mariko Tamakiová, Rosemary Valero-O’Connellová, Paseka 2021) - komiks v češtine

Hlavná hrdinka Freddy chodí s najpopulárnejším dievčaťom na škole. Je to však veľmi toxický vzťah - Laura ju využíva ako niekoho, kto je stále po ruke, neberie ju ako rovnocennú partnerku. Celý príbeh je o tom, ako si Freddy toto všetko uvedomuje aj vďaka tomu, že postupne prichádza o skutočných priateľov. V knihe sa coming-out nerieši, spomínajú sa síce nepríjemné zážitky LGBTI+ ľudí, ale nie je to priorita.

Pre vek 14+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Piruety (Tillie Walden, Paseka 2021) - komiks v češtine

Autobiografická grafická novela je hlavne príbehom o dospievaní, hľadaní vlastného ja. 11-ročná hrdinka začína v novej škole a zároveň pokračuje v svojej záľube: krasokorčuľovaní. Zisťuje, že korčuľovanie možno nie je práve to, čo ju baví. Medzi rozhodovaním sa o tom, čo vlastne chce a kým skutočne je, sa odohráva jej každodenný život. Nájdete tu mnoho tém, často akoby okrajovo: náročnú rodinnú situáciu, šikanu, coming out, ťažkosti s nadväzovaním priateľstiev, sexuálne obťažovanie. Celé je to viac menej záznam jej života s minimom komentárov.

Pre vek 14+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Skryté dary (Caroline O’Donoghue, Yoli 2021)

Duchárčina, ktorá kombinuje nadprirodzenú zápletku so súčasnými problémami tínedžerov. Maeve chodí na dievčenskú strednú školu v malom írskom mestečku. Náhodou sa dostane k balíčku starých tarotových kariet a zistí, že veštenie ju veľmi baví. Všetko sa zmení, keď zmizne Lily, ktorá bola pred pár rokmi jej najlepšou priateľkou. Maeve sa navyše zamiluje do jej brata. Popri mystickom pátraní sa v knihe tematizuje nedávna história Írska, triedne rozdiely či šikana v školách. Veľká časť príbehu sa točí práve okolo hľadania vlastnej identity. Roe (brat Lily) sa necíti byť ako chlapec ani dievča. V tejto prvej časti sa stále hľadá, ale najlepšie ho vystihuje termín “gender-fluid”.

Pre vek 14+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Narodený v modrú stredu (Daniel Tammet, Absynt 2020)

Daniel Tammet je vysoko funkčný autista s nadaním na matematiku, jazyky, pozorovanie sveta a písanie. Vo svojej autobiografii nás vpúšťa do svojho výnimočného sveta, v ktorom napríklad vytvoril európsky rekord v prednese číslic za desatinnou čiarkou v matematickej konštantne pí spamäti. Daniel už v materskej škole vnímal, že je iný. V kapitolách Dospievanie a Dotyk lásky si spomína, že si už ako 11-ročný uvedomil, že ho priťahuje rovnaké pohlavie. Ročná skúsenosť dobrovoľníka v Litve v 90-tych rokoch ho naučila, že byť iným je aj darom a obohatením pre druhých. Až vo veku 21 rokov prežíva zamilovanosť a opätovanú lásku. Opisuje zblíženie sa a neskôr spolužitie s Nielsom, o pár rokov starším programátorom - porozumenie, vzájomnú podporu, rešpekt aj výzvy ich partnerského života ovplyvnené špecifickými prejavmi a prežívaním človeka s autizmom. Daniel má milujúcich, trpezlivých a podporujúcich rodičov, aj ôsmich súrodencov.

Pre vek 15+ odporúča: Šimon Borovský

 

Knižná séria Žatva smrti: 1 Kosec/ 2 Nimbus/ 3 Posol (Neal Shusterman, Slovart 2018/19/20)

Majstrovsky vyskladaný príbeh o tom, v čom všetkom by sa mohol zmeniť život ľudí, ak by správu nad naším svetom (s výnimkou smrti), prevzala umelá inteligencia. Nimbus sa snaží o svet spravovaný s múdrosťou, so svedomím a súcitom. Cesta ľudstva k dokonalosti je ale spletitá a miestami drsne krutá. Prežívame na nej aj príbeh dvoch odvážnych dospievajúcich, ktorí objavujú svoje ja v boji o spravodlivosť. Jednou z viacerých vedľajších postáv (v dieli 3) je Jerico Soberanis – rešpektovaný, odvážny, bystrý a čestný kapitán/ka záchranárskej lode E. L. Spence. Jerico pochádza z Madagaskaru, jedného zo siedmich autonómnych regiónov na svete. Ľudia sú tu prívetiví a tolerantní. Deti na Madagaskare sú vychovávané bez príslušnosti k pohlaviu. To si vyberajú až v dospelosti. Jerimu najviac vyhovuje rodová fluidita. Pod slnkom a hviezdami sa cíti ako žena. Keď je obloha zahalená, cíti sa ako muž. Jeri oceňuje, keď sa ľudia pýtajú otvorene, ako ho majú oslovovať. Stretáva sa aj s predsudkami typu „Vás z Madagaskaru nemôžem vystáť. Prečo sa jednoducho nerozhodnete?“ Ale ako vraví Nimbus: Kto sme, aby sme súdili?

Pre vek 15+ odporúča: Lucia Borovská

 

Loveless (Alice Oseman, Harper Collins 2020) - v angličtine

Hlavná postava Georgia je v niečom iná, ako ostatní – má 18 rokov, no nikdy nikoho ,,romanticky“ nemilovala a nevie prečo. Postupne hľadá svoju identitu a spoznáva samu seba. Pomáhajú jej kamaráti, medzi ktorých patrí aj Pip – dlhoročná nebojácna najlepšia kamarátka, ktorá sa identifikuje ako lesba, a Sunil – priateľský spolužiak z vyššieho ročníka, líder LGBTQ klubu na vysokej škole, vďaka ktorému sa Georgia dozvie aj o asexuáloch.

Pre vek 15+ odporúča: Matilda Borovská

 

Každé srdce je bránou (Seanan McGuire, CooBoo 2020) - v češtine

Hororový príbeh o zvláštnej škole pre deti, ktoré sa vrátili z cudzích fantazijných krajín. Každý obyvateľ Domova slečny Westovej v určitom okamihu svojho života objavil tajomné dvere, za ktorými sa skrýval zvláštny svet. Po návrate domov sa však s “reálnym” životom nedokázali zmieriť. Mladí ľudia v domove sú vždy niečím výnimoční a unikli do sveta, ktorý ich akceptoval. Séria príbehov (česky vyšla len prvá časť) začína s Nancy, ktorá žila v krajine mŕtvych. Jednotlivé postavy sú krásnou ukážkou rozmanitosti. Nancy je asexuálna, Kade je transrodový chlapec. V knihe sa spomínajú problémy s rodinou, šikana. Celý koncept série je založený na tom, že hrdinovia nenašli prijatie doma/v škole, preto doslova utiekli do iných svetov. Porozumenie a prijatie nachádzajú práve v Domove.

Pre vek 15+ odporúča: Alžbeta Uríková

 

Čistá (Juno Dawson, Absynt 2022)

Hotelový apartmán, večierky, paparazzi, koktejly a drogy tvoria každodennosť zbohatlíckej 17-ročnej Lexi Volkov. Vďaka bratovi podstupuje nedobrovoľnú odvykačku v luxusnom zariadení pre mladistvých, kde prechádza jednotlivými fázami liečby, ktoré vedia byť drsnejšie než jej slovník. Stretáva tu chlapca, ktorý trpí obsedantno-kompulzívnou poruchou, dievča, ktoré sa prejedá, ale aj dievča, ktoré trpí anorexiou a prešlo tranzíciou. Lexi odhaľuje kým v skutočnosti je, aké dôsledky na ňu mali toxické vzťahy a začína tiež chápať, že “relaps je len zdržanie, nie dôvod vzdať proces uzdravenia”. Autorka Juno Dawson je oceňovaná britská autorka a transrodová aktivistka. V roku 2014 sa stala školskou ambasádorkou známej dobročinnej organizácie Stonewall, ktorá významne podporuje LGBTQ+ ľudí. V roku 2015 urobila coming out ako transrodová žena.

Pre vek 16+ odporúča: Petra Mišáková

 

Neviditeľné besy srdca (John Boyne, Slovart 2019)

Krásny román. V podstate obyčajný príbeh o ľuďoch odohrávajúci sa v Írsku v 20. storočí, napísaný tak, že pohladí srdce a ak ste aj dovtedy nerozumeli (alebo sa nad tým ani nezamýšľali), o čom je láska k rovnakému pohlaviu, po prečítaní ju budete vnímať ako jednoduchý, ľudský, krásny, nežný cit, ktorý nás spája všetkých úplne rovnako.

Pre vek 17+ odporúča: Gabika Zúbriková

 

Call me by your name (v češtine: Dej mi své jméno) (André Aciman, #booklab 2018)

Príbeh nečakaného a silného romantického vzplanutia medzi mladým introvertným chlapcom a o niekoľko rokov starším mladým mužom, ktorý u jeho rodičov trávi prázdniny. Opisuje rozvíjajúci sa vzťah, napätie medzi nimi, neistoty a pochybnosti, hľadanie samého seba. Napriek krátkemu trvaniu je pre oboch tento vzťah do konca života akousi mierou ďalších vzťahov. Kniha opisuje vnútorný coming-out a prvé romantické a sexuálne skúsenosti chlapca - gaya. Použitý jazyk je silný a pomerne expresívny, čitateľa vťahuje hlboko do jeho duše. Nemá jednoduchý šťastný koniec, po knihe ostáva pocit smútku a nostalgie.

Pre vek 17+ odporúča: Zuzka Burjanová

 

Zachytili sme aj tieto ďalšie knihy...

 • Jedno morče a dvě mámy (Pieter Feller, LePress 2015) - v češtine

 • Zebra pod postelí (Markus Orths, LePress 2017) - v češtine

 • Kluci netančej (Olga Stehlíková, Portál 2019) - v češtine

 • Simon a Louise (Max de Radigués, E.J. Publishing 2020) - komiks

 • Gender/Queer: Autobiografie (Maia Kobabe, Centrala 2021) komiks v češtine

 • Aristoteles a Dante spoznávajú svet a tajomstvá vesmíru (Benjamin Alire Sáenz, Slovart 2022)

... a filmy aj seriály

 • She-Ra and the Princesses of Power (2018) - animovaný pre 8+, len v angličtine na Netflixe

 • Čas na dobrodružství - animovaný pre 9+ , v češtine na Cartoon Network aj Déčku

 • Billy Elliot (2000)

 • Stardust (2007)

 • Anne with an E (2. séria, epizóda s Cole-om a tetou Josephine)

 • Kód Enigma / The Immitation Game (2014)

 • Rocketman (2019)

 • Tick-Tick-Boom (2021)

 • Atypical (2017 - 2021)

 • Heartstopper (2022)

 • Young Royals (2021 - )

 • Frankie and Grace (2015 - 2022)

predel