S Prečítaným letom a knihofilmovým úletom

Lucia Borovská · 01. 07. 2018

Leto je tu na výdatný oddych a aktívnejší čas s deťmi, menšími aj tými puberťáckymi - tí to potrebujú rovnako (len nie nasilu), aj keď sa často tvária... Úlet s knihou sa toto leto vďaka prizvaniu Viki Marcinovej z portálu www.citajmesispolu.sk pridal ku kampani Prečítané leto. Máme z toho radosť a radi prispejeme malou inšpiráciou, ako si spríjemniť spoločný čas a podporiť v starších deckách záujem o čítanie, aj v prípade, ak čítaniu neholdujú. Prečítané leto určite sledujte, lebo celé dva mesiace sa to tu, hľa, na webe www.precitaneleto.sk a na facebooku www.facebook.com/precitaneleto/ bude hemžiť skvelými knižnými a čitateľskými tipmi, ale aj nečitateľskými aktivitami zameranými na spoločné objavovanie pestrého sveta s deťmi. Nakuknite, skúšajte a pozdieľajte, lebo každá skúsenosť môže inšpirovať ďalších.

Viki nás poprosila o päť odporúčaní do Prečítaného leta pre rodičov detí vo veku 9 až 15 rokov. Dali sme v Úlete s knihou s Vierkou Némethovou a Peťou Mišákovou hlavy dokopy a ak máte chuť uletieť si, niečo pre Vás máme. Nech sa páči:

Letné dni sú príjemne dlhé – pribaľte aj niečo na začítanie sa.

Knihu, časopis, mapu  alebo prospekt zaujímavého miesta, ktoré ste nedávno navštívili. Poznáte ten moment, kedy ste spolu, no zároveň každý sám so svojím mobilom? Skúste sa pre zmenu začítať nahlas a nechajte sa prekvapiť, kam vás to s deťmi zaveje.

Buďte sami inšpiráciou a podeľte sa o čitateľské objavy.

Pohltila Vás dobrá kniha? Sledujete prípravy expedície na Mars, športové trendy, filmové recenzie, občianske iniciatívy, zaujíma vás svet inovácií vo vzdelávaní, v podnikaní, svet recyklovanej módy alebo hľadáte nové recepty na letný obed? Podeľte sa o Vaše čitateľské objavy, napríklad aj pri večeri, víkendových raňajkách, či v čakárni u lekára. Najväčšími tvorcami motivujúceho čitateľského prostredia pre vaše deti ste Vy.

Knihofilmový úlet ponúka zážitok, ktorý spája.

Ďakujeme časopisu Bublina za krásne grafické spracovanie nášho "manuálu" ako si urobiť s potomkami príjemný knihofilmový úlet a od filmu sa ladne prešupnúť ku knihe, špeciálne pripravené pre Prečítané leto (obrázok hore - pre lepšiu čitateľnosť si ho môžete stiahnuť vo formáte pdf pod článkom). Naše tipy na knihofilmové úlety s deťmi vo veku 9+ postupne priblížime počas júla a augusta formou recenzií na knihy a postrehov k porovnaniu knižného a filmového spracovania. Knihofilmové úlety budú pribúdať pod pečiatkou Sfilmované, vďaka ktorej sa k nim viete expresne dostať cez homepage www.uletsknihou.sk . Nesklameme ani tých najzvedavších a našich desať tipov prezrádzame na konci tohto článku.

Sviatok na obzore? Darujte zážitok vlastného výberu.

Darujte deťom k sviatku poukážku do kníhkupectva alebo celoročný vstup do knižnice. Ešte lepšie ako pátranie po zaujímavej knihe je pátranie po zaujímavej knihe „ve dvou“ – pomôžte s pátraním, alebo prizvite kamarátov. Ako zažiť zdarnú knižnú výpravu?

 • Nechajte na výber dostatok času.

 • Inšpirujte, aby nakukli aj dnu a prečítali si aspoň tri strany, či je to TO.

 • Prejavte záujem o príbeh, ale odpoveď nečakajte „na povel“. Zväčša príde neskôr, napríklad večer, keď sa tak trochu zastaví čas. Rozhovory o prečítanom zbližujú a motivujú k ďalšiemu čítaniu.

Pol dňa osamote spomalí hlavu a otvorí srdce.

Nerušený čas strávený len so svojimi myšlienkami pomôže spomaliť každodenný víchor v hlave. Vytesnite prácu, vydajte sa sólo do prírody a venujte chvíľu myšlienky tým, na ktorých vám záleží. Odporúčame pribaliť deku, dobrú knihu, zápisník a ceruzku. Čas osamote býva zdrojom rôznych inšpirácií, zapíšte ich alebo nakreslite –  je príjemné vrátiť sa ku nim aj v bežný deň.

A nech sa páči, naše tipy na knihofilmové úlety s deťmi ...

Vekové odporúčanie nižšie sa vzťahuje k filmu. Berte ho orientačne, pretože Vy najlepšie poznáte, čo je pre Vaše dieťa podnetné a rozvíjajúce a čo ešte nie. V našich knižných recenziách uvádzame pri špeciálnej pečiatke „Sfilmované“ informácie aj o filmovom spracovaní, ktoré Vám môžu pomôcť, aby ste si vedeli dobre a spoľahlivo vybrať. Potešíme sa, ak nám dáte vedieť o Vašich knihofilmových zážitkoch buď priamo v komentároch na www.uletsknihou.sk pri konkrétnych knižných recenziách alebo na našej facebook stránke www.facebook.com/uletsknihou.sk/

Pre vek 9 +

 • Roald Dahl: Kamoš obor - film Môj kamoš obor (2016), réžia: Stephen Spielberg

 • Roald Dahl: Matilda - film Matilda (1996), réžia: Danny DeVito

 • Shaun Tan: Stratená vec - film The Lost Thing (2010), réžia: Andrew Ruhemann a Shaun Tan

 • Paterson: Most do Krajiny Terabithia; film Most do Krajiny Terabithia (2007), réžia: Gábor Csupó

Pre vek 10 +

 • Maurice Sendak: Kde žijú divé zvery – film Max a Maxipríšerky (2009) / Knižka je určená deťom od 3 rokov, no film určite neodporúčame pre deti mladšie ako 10 rokov. Je špecifický, určite nie pre každé dieťa. Napriek rozdielnemu veku, akém je určená kniha a film, odporúčame prečítať si spolu obrázkovú knižku aj so školákmi – porovnanie prinesie zaujímavé otázky a podnety na rozhovor. Viac v rámci knižnej recenzie.

 • Good Night Stories for Rebel Girls (náš výber zo 100 skvelých životopisov – životopis o spisovateľke Jane Austen) - film Pýcha a predsudok (2006), réžia: Joe Wright

 • Úleťácka retro edícia / Jan Terlow: Sedem stupňov ku kráľovstvu (1984) - film Koneing van Katoren (2012), réžia: Ben Sombogaart

 • Úleťácka retro edícia / Michael Ende: Dievčatko Momo  a ukradnutý čas -  film Momo (1986), réžia: Johaness Schaaf

Pre vek 12 +

 • Lois Lowry: Darca -  film Dárce (2014), réžia: Phillip Noyce

 • Patrik Ness: Sedem minút po polnoci - film Volanie netvora (2016), réžia: Denis Villeneuve

 • Ted Chiang: sci-fi poviedka Príbeh Tvojho života (odporúčame tínedžerom so záujmom o fyziku, matematiku, kognitívne vedy 15+), film Arrival (2016), réžia: Denis Villeneuve

Príloha:

predel